7 sprawdzonych propozycji tematycznej imprezy integracyjnej dla pracowników i zespołu

Blog 23 listopada, 2023

Prowadząc działalność, doskonale wiesz, że zgrana ekipa to klucz do osiągania wysokiej wydajności, a co za tym idzie – doskonałych rezultatów. Integracja pracowników w firmie polega nie tylko na codziennym wykonywaniu powierzonych zespołowi zadań, ale również na miłym spędzaniu czasu wolnego. Zobacz, jakie pomysły na imprezy tematyczne można wykorzystać, aby stworzyć naprawdę zgrany team – przedstawiamy 7 naszych propozycji. Przekonaj się również, dlaczego eventy integracyjne warto powierzyć specjalistom!

Integracja zespołu w firmie – dlaczego jest tak ważna?

Nowoczesna firma musi być oparta o innowacyjne systemy zarządzania. Nie wystarczy zatrudnić pracowników – należy jeszcze zadbać o to, by potrafili oni pracować zespołowo i osiągać wspólne cele. Integracja zespołu w firmie jest szczególnie istotna w korporacjach, gdzie od ich pomysłów i zaangażowania zależy pomyślna realizacja całego projektu. Warto jednak wdrażać rozmaite pomysły na pracę i czas wolny również w innych rodzajach działalności, aby każdy przychodził do pracy z uśmiechem i chętnie wykonywał swoje obowiązki. Imprezy tematyczne mogą okazać się kluczem do sukcesu! Gdzie je zorganizować i komu to powierzyć?

Impreza integracyjna – w firmie czy poza nią?

Choć ma to być event powiązany ściśle z działaniem zespołowym, a więc sprzyjający wydajności w pracy, to zdecydowanie należy zorganizować go poza siedzibą przedsiębiorstwa. Choć pomysły na integrację pracowników mogą wypływać też od Ciebie, Twojego przełożonego, to najlepiej zdać się na profesjonalistów z tej branży, czyli na firmę eventową. Ma ona przede wszystkim wiele znajomości, które przekładają się na wybór ciekawego hotelu lub przestrzeni, które można wówczas wynająć na atrakcyjnych warunkach. Imprezy tematyczne to dla zespołu okazja, aby po prostu zaszaleć, pobawić się, a przy okazji lepiej się poznać – i to poza firmą.

7 pomysłów na integrację zespołu:

Doświadczona firma eventowa może przedstawić ci wiele scenariuszy na rozmaite imprezy tematyczne. Pomysły mogą być bezpośrednio związane z charakterem branży, w której działacie, ale tak naprawdę nie muszą, a nawet nie powinny. Integracja zespołu to przede wszystkim poznanie własnych słabych i mocnych stron podczas różnych zabaw, by w przyszłości wykorzystać tę wiedzę do efektywnego zarządzania pracownikami w firmie. Oto 7 interesujących propozycji, które z pewnością zachęcą do aktywności nie tylko najmłodszych członków twojego teamu!

  1. Warsztaty filmowe. To sposób na to, by sprawdzić kreatywność całej grupy, a także, by zaobserwować, jak w naturalny sposób wyłonią się spośród jej członków rozmaite osobowości – aktor-komediant, czarny charakter, reżyser, scenarzysta, charakteryzator, operator kamery itp. Każdy z pracowników będzie miał szansę sprawdzić się w tym, co przypadnie mu w udziale, ale też, w czym czuje się najlepiej! Integracja zespołu polega tu na nakręceniu własnej produkcji filmowej, której efekty będzie można obejrzeć na przykład wieczorem podczas wspólnego seansu po kolacji.
  2. Szaleni konstruktorzy. To rodzaj zajęć, podczas których uczestnicy będą musieli skonstruować z dostępnych znalezionych przedmiotów jak najbardziej pomysłowy pojazd (niekoniecznie jeżdżący). Na koniec można zorganizować także wyścig tych bolidów!
  3. Kryminalna gra terenowa. Tu można poznać, który z pracowników z twojego zespołu czyta najwięcej kryminałów! Zabawa odbywa się na świeżym powietrzu i polega na wykryciu w jak najkrótszym czasie, kto z ekipy jest mordercą. Wszyscy otrzymują stosowne wskazówki i narzędzia, które będą pomagać w identyfikacji lub ją utrudniać. Na imprezie integracyjnej firmy takie wyzwanie pozwala wzmacniać umiejętność pracy w grupie, ale również buduje zaufanie, które może się w przyszłości okazać kluczowe dla osiągania celów przedsiębiorstwa.
  4. Firmowa olimpiada. Nie chodzi tu jednak o powszechnie znane dyscypliny sportowe, lecz o te bardziej kuriozalne, zabawne i kreatywne. Uczestnicy muszą tu wykazać się przede wszystkim ponadprzeciętnym sprytem, nie muszą mieć żelaznej kondycji!
  5. Budowa bud dla psów. To połączenie integracji z odpowiedzialnościa społeczną i organizowanymi przez nas imprezami CSR. To rodzaj fajnej zabawy dla dorosłych, ale przy okazji pożytek dla pobliskiego schroniska. Przy pomocy dostępnych narzędzi i materiałów uczestnicy podzieleni na grupy mają za zadanie wykonać jak najlepszą budę, którą następnie obiektywnie oceni komisja – na przykład złożona z psów, które wydadzą werdykt poprzez wejście do tej, która spodoba im się najbardziej. To świetny sposób na integrację pracowników w zespole firmy. Wzmacnia pracę zespołową, ale także uruchamia element rywalizacji. Pokazuje, kto ma zadatki na lidera, kto jest świetnym projektantem, kto wykonawcą, a kto najlepiej zatroszczy się o wygląd i estetyczne wykonanie projektu.
  6. Paintball. To bardzo popularna zabawa terenowa, którą uwielbiają nie tylko mężczyźni. Pozwala fantastycznie się wyżyć, wskazuje, kto z uczestników jest odważny, a kto woli pozostawać w cieniu i jak najmniej się wychylać. Obserwacja jak przebiega integracja zespołu podczas takiej imprezy tematycznej to dobry pomysł, ponieważ można dzięki temu wyciągnąć czasem bardzo ciekawe wnioski.
  7. Sabotażysta. W czasie imprezy integracyjnej dla firmy warto postawić właśnie na taką aktywność, ponieważ wyzwala ona ogromne pokłady kreatywności i sprytu, a także zmusza do wysiłku intelektualnego. Uczestnicy zdobywają pewną ilość gotówki poprzez wykonywanie różnych zadań i rozwiązywanie zagadek, a ich plany stara się pokrzyżować „tajny agent” – w taki sposób, aby oczywiście nie zostać przez nikogo rozpoznanym. Komu naprawdę się nie udało, a kto sabotuje wygraną? Czy osoby, którym dotychczas ufaliśmy bezgranicznie, zasługują na to zaufanie? Zobaczcie, jak świetnie sprawdza się to w zespole pracowników!

Jakie mogą być efekty organizacji imprezy integracyjnej?

Twoim celem, jako pracodawcy, jest zorganizowanie wyjazdu, który będzie miłym sposobem na odetchnięcie od codziennych obowiązków, ale też podejrzenie swoich podwładnych w innym środowisku. Jeśli dotychczasowe pomysły na integrację zespołu w firmie zawiodły, trzeba sięgnąć po inne, sprawdzone sposoby. Jaki efekt może to przynieść? Przede wszystkim dowiesz się, jakie miękkie kompetencje mają twoi pracownicy. Przekonasz się, który z nich lepiej sprawdziłby się na stanowisku lidera, a kto powinien mieć stanowisko pozwalające wykorzystać jego kreatywność. To może przysłużyć się również zwiększeniu produktywności ekipy po powrocie do pracy. Imprezy tematyczne to nie tylko sprytny patent na rozrywkę, ale również wyzwanie dla twojego działu HR, aby mógł on jeszcze lepiej rozpoznać potencjał zatrudnionych u ciebie osób.

Czy warto zlecić zaplanowanie imprezy integracyjnej?

Czy można samodzielnie zaplanować wyjazd do atrakcyjnej miejscowości, zarezerwować nocleg, stworzyć scenariusz zabawy, kupić lub wypożyczyć akcesoria i wdrożyć to wszystko? Oczywiście, ale zajmuje to sporo czasu. Ty, jako przedsiębiorca powinieneś skupić się na czym innym – na obserwacji i wyciąganiu wniosków, oczywiście poza tym, że musisz dobrze się bawić. Firmy eventowe mają różne pomysły na imprezę integracyjną i mogą zaprezentować ci wiele różnych wariantów – twoim zadaniem będzie jedynie ustalić budżet i akceptować ich propozycje.

Komu powierzyć zaplanowanie imprezy tematycznej?

Spraw, aby ten wyjazd był jednym z najbardziej udanych w karierze Twojej firmy! Imprezy tematyczne dla pracowników to świetny sposób na lepsze zgranie się całego zespołu. Integracja to przede wszystkim wzrost wydajności twojej ekipy, ale też dobry czas na analizy dotyczące zarządzania nią. Najlepiej oddać sprawy organizacyjne specjalistom. Osoby, które zajmują się organizacją takich eventów, zadbają o nocleg, catering, miejsce do zabaw, ich tematykę i aktywny plan dnia, niepozwalający się nudzić, ale uwzględniający czas na rozrywkę i wypoczynek. Poznaj o nich opinie i kieruj się tymi pozytywnymi – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrze wybrałeś!