Najlepsze kreatywne gry i zabawy integracyjne dla dorosłych

Blog 6 kwietnia, 2023

W ostatnich latach coraz lepsze rozumienie potrzeb pracowników, a także skuteczna integracja poszczególnych zespołów cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców, którym zależy na efektywnym rozwoju firmy. Wówczas zyskujemy większą pewność, że pracownicy będą ze sobą współpracować i tym samym osiągać lepsze rezultaty oraz zmniejszać ryzyko ewentualnych błędów. Z tego też powodu warto wspomnieć, że niesłabnącą popularnością cieszą się gry integracyjne dla pracowników, które skutecznie podnoszą morale i pomagają w przełamaniu pierwszych lodów. W rezultacie stały się one ważnym narzędziem w podnoszeniu morale grupy i zacieśnianiu więzi między różnymi działami. W poniższym artykule omówimy, czym są tego typu gry i dlaczego warto je wykorzystać podczas spotkań i imprez integracyjnych, a także przedstawimy kilka ciekawych propozycji, które można z powodzeniem wykorzystać w trakcie organizowanych eventów.

Dlaczego warto wykorzystać gry dla pracowników do integracji?

Gry i zabawy integracyjne dla dorosłych dontero

Odpowiednio przeprowadzona integracja pracowników to jeden z kluczowych elementów wpływających na sukces każdej firmy. Dzieje się tak, ponieważ zespołowe działania, oparte na komunikacji i zaufaniu, są niezwykle ważne dla wydajności i przemyślanego realizowania poszczególnych projektów. Dzięki nim można otwarcie i sprawnie przedyskutować wszystkie nowe pomysły lub ewentualne wątpliwości, co sprawia, że końcowy rezultat poszczególnych działań staje się coraz lepszy. Ponadto skuteczna integracja wpływa na lepsze samopoczucie całego zespołu, co pozwala minimalizować stres i zwiększa efektywność w pracy. Dlatego przedsiębiorcy, którym zależy na budowaniu silnej marki oraz na osiąganiu coraz lepszych efektów w poszczególnych działaniach, dbają również o kontakty między pracownikami i o przyjemną atmosferę panującą w każdym zespole.

Jednym z najlepszych sposobów na wzajemne poznanie się i polubienie okazują się gry integracyjne dla dorosłych, które są niezwykle skuteczną metodą budowania nowych relacji. Wynika to z faktu, że pomagają one w zapoznaniu się i rozmowie bez konieczności samodzielnego inicjowania small talku, z czym niektóre osoby miewają problemy.  W ten sposób gry integracyjne dla dorosłych stają się świetną okazją, by w miłej atmosferze poznać nowych ludzi i dowiedzieć się o nich czegoś więcej poprzez niewymuszone rozmowy oraz ciekawą rywalizację w przyjaznej atmosferze. Warto przy tym wspomnieć, że poszczególne zabawy integracyjne mogą cechować się różnym sposobem rozgrywania, a niektóre z nich nie wymagają zakupu planszówek ani żadnych innych skomplikowanych akcesoriów.

Organizację spotkań i wyjazdów integracyjnych warto zlecić profesjonalnej agencji eventowej, która dostosuje program, miejsce i atrakcje dostosowane do Twoich wymagań i oczekiwań. Zadzwoń do nas i powiedz na czym Ci zależy a my to zorganizujemy.

Na czym polegają zabawy integracyjne dla pracowników?

W zależności od wybranej gry mogą one różnić się od siebie zasadami rozgrywki i świetnie sprawdzać się zarówno podczas spotkania w restauracji, jak i integracyjnego wyjazdu do parku, w góry czy na plażę. Tego typu zabawy integracyjne dla dorosłych polegają zwykle na przełamywaniu pierwszych barier i wykonywaniu różnych zadań wymagających skoordynowanej współpracy między poszczególnymi członkami zespołu. W efekcie grupa dowiaduje się więcej o sobie nawzajem, spędzając czas w przyjemnej atmosferze i dobrze się bawiąc. Warto przy tym wspomnieć, że wybierając zabawy integracyjne dla pracowników, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby polegały one na pracy w parach lub kilkuosobowych grupach. Ważne jest również, aby były one łatwe do nauczenia, nie wymagały zbyt wiele wysiłku oraz były na tyle ciekawe, aby uatrakcyjnić grę. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że pracownicy chętnie wezmą w nich udział.

Przykłady gier integracyjnych dla pracowników – kiedy warto zdecydować się na planszówki?

Decydując się na wybór gier integracyjnych dla dorosłych, warto pamiętać między innymi o grach planszowych, które są często wykorzystywane podczas spotkań zespołu w restauracjach lub salach konferencyjnych. Ich niewątpliwą zaletą okazuje się fakt, że nie zajmują zbyt wiele miejsca i można je ze sobą zabrać w różne lokalizacje, w tym na wyjazdy integracyjne. Ponadto istnieją gry planszowe dla dorosłych, które wymagają starannego zaplanowania strategii i umiejętności pracy w grupie lub w parze. Wówczas, grając w nie wspólnie, zaproszeni pracownicy mogą lepiej się poznać i dowiedzieć się więcej o zainteresowaniach czy charakterze drugiej osoby. Tego typu wiedza okazuje się niezwykle cenna podczas nawiązywania lepszych znajomości oraz w czasie codziennej pracy w biurze.

Istnieje wiele rozgrywek planszowych, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas przyjęć zapoznawczych między pracownikami. Wśród nich można znaleźć na przykład: Tabu, Monopoly, Wirus, Rebel czy 5 sekund. Wszystkie te gry zalecane są do zabawy w zespołach i wymagają udziału co najmniej dwóch osób. Warto wspomnieć, że wyróżniają się one niewielkimi rozmiarami, które pozwalają na rozgrywkę przy restauracyjnym stole czy innej mniejszej przestrzeni. Ponadto ze względu na swoją fabułę często wywołują uśmiech i bardzo dobrze sprawdzą się nawet przy nieśmiałych osobach, które zwykle nie uczestniczą w small talkach. Ciekawą propozycją okazują się również gry zręcznościowe, na przykład takie jak Jenga. Zwykle wymagają one jednak nieco większej przestrzeni, dlatego będą godnym uwagi pomysłem podczas spotkań w większym gronie.

Zabawy integracyjne dla pracowników, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania

Chcąc zadbać o polepszenie kontaktów między pracownikami, nie zawsze mamy możliwość wzięcia ze sobą gier planszowych czy różnego rodzaju akcesoriów. Dlatego warto zastanowić się nad grami, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Należą do nich na przykład zadania związane z odgadywaniem zagadek czy zabawne improwizacje dialogowe, takie jak popularne kalambury czy czółko. Oprócz tego popularną rozrywką w ostatnich latach staje się mafia, która budzi wiele emocji i śmiechu, a także pozwala na lepsze poznanie osób biorących udział w integracji. Jakie są najważniejsze zasady mafii i na czym polega ta gra?

W mafii każdy uczestnik wciela się w rolę członka mafii lub cywila. Ponadto w zależności od wariantu gry wyróżniamy dodatkowe osoby, takie jak lekarza, policjanta, detektywa czy świadka. Najważniejszym celem cywilów lub postaci, które nie są członkami mafii, jest nie dać się zwieść przestępcom i zabić. Z kolei mafia chce uśmiercić wszystkich mieszkańców, aby przejąć kontrolę nad miastem. Do tego typu rozgrywek wystarczy przygotować karteczki do losowania poszczególnych ról, a także kartkę z wypisaniem, którzy mieszkańcy miasta lub członkowie mafii polegli. Gra trwa zwykle około godziny, po czym ogłaszani są zwycięzcy.

Bez względu na to, na jakie gry integracyjne dla pracowników się zdecydujesz, zdecydowanie warto się przy nich dobrze bawić i próbować budować ducha zespołu w swojej firmie. Wspólna zabawa pozwala nie tylko lepiej się poznać, ale także wzmacnia poczucie przynależności, co przydaje się podczas spotkań z ważnymi klientami biznesowymi, a także w trakcie różnego rodzaju konferencji. To sprawia, że poświęcenie czasu na wzajemną integrację często przekłada się na lepsze wyniki zespołu i staje się inwestycją w skuteczny rozwój firmy.

Ciekawe gry zespołowe dla dorosłych, które podnoszą morale pracowników

Chcąc wybrać ciekawe zabawy integracyjne dla dorosłych, które dodatkowo wpłyną na bardziej efektywną pracę w zespole, warto także wybrać się do takich miejsc jak escape room czy paintball dla firm. Pierwsza z nich wymaga od uczestników rozwiązywania różnego rodzaju zagadek i łamigłówek w celu ucieczki z zamkniętego pokoju, natomiast druga polega na użyciu specjalnych pistoletów paintballowych, które nie są niebezpieczne dla zdrowia. Obie te aktywności wymagają współpracy wszystkich graczy, a także sprawności umysłowej i pomysłowości. Są szczególnie polecane dla osób lubiących aktywny wypoczynek, który na długo pozostanie w pamięci i pozwoli na stworzenie wielu wyjątkowych wspomnień. Z tego też powodu na taką integrację często decydują się przedsiębiorcy, którzy chcieliby, aby pracownicy byli bardziej zgrani i lepiej się ze sobą komunikowali w różnych stresujących sytuacjach.

Dodatkowo integrację można urozmaicić różnymi warsztatami, takimi jak modelowanie z gliny czy nauka języków obcych. Takie zajęcia pozwalają nie tylko na relaks i zabawę w miłej atmosferze, ale także na nauczenie się czegoś nowego, co później przydaje się w pracy i w kontaktach z klientami. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj gry dla dorosłych się zdecydujemy, na pewno warto organizować tego typu spotkania regularnie. W końcu wybrane przez Ciebie zajęcia team-buildingowe są ważnym elementem motywacji pracowników i pomagają w skutecznym zarządzaniu firmą. Ponadto, tak jak wspomniane wyżej gry integracyjne dla dorosłych, poszczególne rozrywki mogą dodatkowo uczyć sprawnego porozumiewania się w stresujących momentach lub pod presją czasu. Tego typu umiejętności okazują się bardzo ważne podczas końcowej realizacji cennych projektów czy w trakcie wygłaszania różnego rodzaju prezentacji na spotkaniach z klientami.

Za organizację imprez firmowych, ich profesjonalny przebieg i zadowolenie odpowiada event manager. W Agencji Dontero zatrudniamy profesjonalnych managerów i zapewniamy niezapomniane wrażenia na organizowanych przez nas eventach.

>>> Z tego wpisu dowiesz się więcej o pracy profesjonalnego event managera.

>>> Przeczytaj też o Tematycznych imprezach integracyjnych.